Genel Bilgiler

1- İLÇENİN GENEL OLARAK TANITILMASI

TARİHİ  ve COĞRAFİ YAPISI :

İlçemizde bulunan höyükler, yazılı ve resimli taşlar İlçemizin tarihinin ilk çağlara kadar uzandığını göstermektedir. Etiler, Frigler, Lidyalılar, Makedonyalılar ve Romalıların yöremizde medeniyet kurdukları kalıntılardan anlaşılmaktadır.

III. Kılıçarslan devrinde Miladi 1203 yılında Türk yurdu haline getirilen ve o dönemde adı “Karaağaç” olan ilçemiz, Denizli yöresi Kütahya Eyaletine bağlıyken, şimdiki Acıpayam”ın “Garbikaraağaç” olarak anılmasından dolayı, İlçemize Hamitoğulları döneminde “Şarkîkaraağaç” adı verilmiştir.

Şarkîkaraağaç, Yalvaç Karaağaç’ı olarak Yalvaç kazasına bağlı bir nahiye iken 1863 yılında İlçe olmuş, 1878 yılında Isparta Vilayetine bağlanmıştır. İlçe statüsü Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. 

            İlçemizde I ve II Karaçayır Höyüğü, Nurda Höyüğü, Örenköy, Beyköy, Ördekçi, Armutlu, Yeniköy, Kıyakdede, Arak, Karayaka ve Çavundur Höyüğü bulunmaktadır. Höyükler eski Tunç dönemi özelliği göstermektedir.

İlçemiz Isparta-Konya karayolu üzerinde bulunmaktadır. Isparta İline 120 km, Konya

İline 145 km. mesafede olup, her mevsim ulaşım mümkündür

Kuzeyde Yalvaç ve Akşehir, doğuda Doğanhisar ve Hüyük, güneyde Beyşehir ve Yenişarbademli, batıda Eğirdir ve Gelendost İlçeleri ile çevrilidir. İlçemizin kuzeydoğusunda bulunan Sultandağı, güneybatısındaki Anamas Dağları, güneyde Toroslara kadar uzanmakta olup, güneyde bulunan Karadağ ile Kızıldağ’ın çevrelediği alanın ortası düz bir ovadır. Arazi 3.cü jeolojik zamanda meydana gelmiştir.

Şarkîkaraağaç deniz seviyesinden 1180 metre yükseklikte olup, yüzölçümü 123.200 hektardır.

İlçemiz Akdeniz Bölgesinde bulunmakta ise de,  iklim özelliği olarak daha çok karasal iklim özelliği hüküm sürmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Uzun yıllar ortalamasına göre ilçemizin iklim verileri aşağıya çıkarılmıştır.

Yıllık ortalama yağış

454,3 mm

Yıllık ortalama sıcaklık

10,7 °C

Maksimum sıcaklık

38,8 °C

Minimum sıcaklık

-21,4 °C

Ortalama bağıl nem

% 58

Ortalama dolulu günler sayısı

1,9

Ortalama fırtınalı günler sayısı

3,5

Ortalama kuvvetli rüzgârlı günler sayısı

3,5

                NÜFUS DURUMU

             İlçemiz nüfusu 31.12.2018 tarihi itibariyle; ilçe merkezi 10.018, beldeler 5.020, köyler 10.540 olmak üzere toplam 25.578’dir. Bu dağılıma göre nüfusun % 39’u ilçe merkezinde, % 19’u beldelerde, % 42’si ise köylerde yaşamaktadır.

KÖY / BELDE

NÜFUS

KÖY / BELDE

NÜFUS

 

ARAK

673

KÖPRÜ

799

ARMUTLU

117

MURATBAĞI

185

ASLANDOĞMUŞ

109

ÖRDEKÇİ

195

AŞAĞIDİNEK

230

ÖRENKÖY

238

BAŞDEĞİRMEN

175

SALUR

939

BELCEĞİZ

719

SARIKAYA

263

BEYKÖY

510

YAKAEMİR

187

ÇALTI

585

YASSIBEL

522

ÇAVUNDUR

92

YENİCEKALE

188

ÇELTEK

308

YENİKÖY

449

FAKILAR

191

YUKARIDİNEK

506

GEDİKLİ

575

GÖKSÖĞÜT KÖYÜ

1.084

KARAYAKA

390

ÇARIKSARAYLAR BLD.

2.890

KIYAKDEDE

311

ÇİÇEKPINAR BLD.

2.130

 

İDARİ DURUMU           

            İlçede merkez belediyesi dâhil olmak üzere 3 belediye, 26 köy ve 1 köye bağlı 1 mahalle (Gedikli Köyü- Kumluca Mahallesi- Mada Adası) bulunmaktadır. Merkezde 8, beldelerde 8 olmak üzere toplam 16 mahalle mevcuttur.           

İlçede idari teşkilatlanma yeterli düzeydedir.

            SOSYAL DURUMU

İlçede konut sıkıntısı yoktur. Evler genel olarak betonarme ve günümüz şartlarına uygun olarak yapılmaktadır. Ortalama kültür ve eğitim düzeyi yüksektir. Eğitim, sağlık, yol, su, elektrik ve haberleşme gibi alt yapı yatırımları yeterli düzeydedir. İlçe nüfusu muhtelif nedenlerle büyük şehirlere göç vermektedir. Vatandaşlarımızın temel geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve balıkçılıktır.

İlçe merkezine 5 km mesafedeki 59.400 hektarlık alana yayılmış bulunan Kızıldağ Milli Parkı, saf sedir ağaçları ile kaplı ormanı ile görülmeye değerdir. İlk olarak 1969 yılında tescil olunan ve 1993 yılında bugünkü sınırları ile Milli Park olarak ilan edilen Kızıldağ, bungalov tipi evler, çadır kurma yerleri, günübirlik mesirelik içinde değişik dinlenme ve piknik imkânları sunmakta olan ilçemizin önemli turizm alanıdır. Kızıldağ, Beyşehir Gölü ve Pınargözü mesire alanları olarak cazip düzeydedir.

Ayrıca ilçedeki çim futbol sahası, 400 kişilik kapalı spor salonu ve Çarıksaraylar yol kavşağında bulunan Kültür Park içerisindeki çay bahçeleri, çocuk parkı, tribün ve sahne ile düğün ve konferans salonu da çeşitli sosyal etkinlikler için kullanılabilir düzeydedir. Bunlara ilaveten çeşitli zamanlarda kesintiye uğramakla birlikte 1967 yılından beri ilçe merkezinde geleneksel Helva Bayramı Şenlikleri yapılmaktadır.

İlçede “Şarkîkaraağaç Exspress Gazetesi” adıyla 1 adet yerel gazete ve 1 adet matbaa faaliyet göstermektedir.

İlçemizde 2 adet otel, 6 adet yüksek öğrenim öğrencilerinin kaldığı pansiyon, 9 adet ilk ve ortaöğrenim öğrencilerinin kaldığı pansiyon ve öğrenci yurdu (3 adet pansiyon, 6 adet özel öğrenci yurdu) mevcuttur.

Yüksek Öğrenim öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere 250 yatak kapasiteli yapılan Kredi Yurtlar Kurumu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ikinci dönem itibariyle öğrenci kabul etmeye başlanmıştır.

İlçemiz sağlık hizmetleri;

 • 50 fiili yatak kapasitesinde Devlet Hastanesi.
 • 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
 • Toplum Sağlığı Merkezi
 • 1 Aile Sağlığı Merkezi.
 • 2 belde ve 6 adet köylerde olmak üzere toplam 8 adet Sağlık Birimi
 • 25 adet Sağlık evi  (23’ü köy ve 2’si belde olmak üzere) ile hizmet vermektedir.

Yapımı TOKİ tarafından gerçekleştirilen Şarkîkaraağaç Dr.Sadettin BİLGİÇ Devlet Hastanesi 2012 yılında 40 yataklı olarak hizmete açılmış olup, fiili olarak 50 yatakla hizmet vermekte olan D grubu hastanedir.

Bu birimlerimizde toplam 7 uzman hekim (2 Dâhiliye, 1 Genel Cerrah, 2 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, 1 Kadın Doğum Uzmanı, 1 Göz Hastalıkları Uzmanı), 1 diş hekimi, 13 hekim ve 130 sağlık görevlisi çalışmaktadır. Ayrıca 3 adet ambulans faal durumdadır.

İlçemizde 2007 yılı itibariyle Aile Hekimliği uygulamasına geçilmiştir.

İlçemizde 2007 yılı itibariyle Aile Hekimliği uygulamasına geçilmiştir. Ayrıca 2012 yılında İlçe Sağlık Müdürlüğü oluşturulmuştur.

EĞİTİM VE KÜLTÜR DURUMU

İlçede Cumhuriyet öncesi dönemde 8 medrese ve 436 öğrencinin olduğu bilinmektedir. Bu medreselerin en meşhuru III.Selim zamanında yaşamış olan, Rüştü Efendinin ders okuttuğu Koca Rüştü Medresesi ve Hacı Emin Efendi Medresesidir.

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulu ve Turizm Meslek Yüksek Okulu ile, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı birisi İlçe merkezinde olmak üzere, Çarıksaraylar Çiçekpınar Beldeleri ile Göksöğüt Köyünde birer Halk Kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphanenin kitap koleksiyonu oldukça geniş olmakla birlikte, ilçe merkezi ve beldelerde bulunan kütüphanelerde toplam 84504 adet kitap mevcuttur. Aralık 2018 yılı itibariyle toplam üye sayısı 3249, toplam okuyucu sayısı 28360 ve ödünç verilen kitap sayısı 15345’dir. 

İlçemizde okuma-yazma oranı %100 dür.           

            İlçe merkezinde 1 adet, beldelerde (Çiçekpınar, Çarıksaraylar) 2 adet müstakil anaokulu, 5 adet birleştirilmiş sınıflı ilkokul, 12 adet müstakil ilkokul ve 12 adet müstakil ortaokul bulunmaktadır. Ortaöğretim okulları olarak 5 adet lise mevcuttur. (Bunlar Şarkîkaraağaç Fen Lisesi, Şarkîkaraağaç Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Asım ve Sıddıka Selçuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi).

            2018-2019 eğitim-öğretim yılında İlçemizde bulunan Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Ortaöğretim okullarındaki öğrenci ve öğretmen sayıları:

            Öğrenci sayısı             : 4681

            Öğretmen sayısı          : 406

            Taşımalı eğitim kapsamında ilköğretim düzeyinde 574, ortaöğretim düzeyinde 593 öğrenci taşınmıştır.

2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde İlçemizde sınavlardaki başarı oranı:

LGS

% 13 Fen Lisesi

% 2,5 Sosyal Bilimler Lisesi

% 9 İmam Hatip Lisesi

% 9,5 Meslek Lisesi

% 37 Anadolu Lisesi

% 24 Sağlık Meslek Lisesi

% 5 Yerleşemeyen (Açık Lise)

LYS    : % 36

İlçemizde Özel Öğretim Kurumu olarak, 2 Özel MTSK Kursu, 1 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bulunmaktadır.

İlçemizde Halk Eğitim Merkezi ve ASO faaliyetleri olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında açılan kurs sayısı 44, kursiyer sayısı 917’dir.

İlçemizde 04.01.1989 tarihinde faaliyete geçmiş Mehmet Akif ERSOY Stadyumu mevcuttur. Stadyum,  70x105 ebadında çim yüzeyli, 1000 seyirci kapasiteli portatif tribünü bulunan, çevresi ihata duvarı ile çevrili olup, amatör futbol müsabakalar oynanmaktadır.

Spor salonu, 1996 yılında faaliyete geçmiş, 400 seyirci kapasiteli kapalı spor salonunda, basketbol, voleybol, hentbol branşlarında müsabakalar ve antrenmanlar yapılmaktadır.

İlçemiz Şarkîkaraağaç Belediye Spor ile Yalvaç ve Gelendost ilçe takımlarından Bağkonak Spor, Dedeçam Spor ve Kozluçay Spor takımlarının müsabakaları söz konusu tesiste oynanmaktadır.

Isparta Amatör Kümede mücadele eden Belediye Spor takımı bulunmaktadır.

Yaz tatilinde Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile gençlere yönelik futbol, voleybol, basketbol hentbol, atletizm ve halk oyunları dalında yaz spor okulları açılmıştır.  Ayrıca kamu kurumları, belde ve köylerin katılımı ile voleybol etkinlikleri yapılmıştır.

Gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirebilmeleri amacıyla İlçe merkezine Gençlik Merkezi yapılmış olup, 2018 yılı itibariyle hizmet vermektedir.

YÜKSEK ÖĞRETİM

31 Ekim 1995 tarihinde Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı olarak açılan, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Şarkîkaraağaç Meslek Yüksek Okulu’nde mevcut bölümler;

- Muhasebe ve Vergi bölümünde, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,

- Yönetim ve Organizasyon bölümünde İşletme Yönetimi,

   Sağlık Kurumları İşletmeciliği,

- Büro Hizmetleri ve Sekreterlik bölümünde, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

  Programı,

- Gıda İşletme bölümünde, Gıda Teknolojisi Bölümü,

- Veterinerlik bölümünde, Laborant ve Veteriner Sağlık

   bölümleri mevcuttur.

2018-2019 Eğitim-öğretim döneminde Meslek Yüksek Okulunda toplam 1132 kayıtlı öğrenci eğitim öğretim görmekle birlikte, 16 öğretim görevlisi ile hizmet verilmektedir.

2018-2019 Eğitim-öğretim döneminde Turizm Meslek Yüksek Okulu’nda (Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü)  370 öğrenci eğitim öğretim görmekle birlikte, 3 öğretim görevlisi ile hizmet verilmektedir.

EKONOMİK DURUM :             

            İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. İlçe toprak ve iklim yapısı itibariyle hububat, baklagiller, sanayi bitkileri ve yem bitkilerinin tarımının yapılmasına elverişlidir. Kuru tarım yapılan alanların Şarkîkaraağaç Sulama Projesinin tamamlanan kısımları ile sulamaya açılması sonucu sulu tarım alanları genişlemiş, böylece yeni meyve bahçeleri tesis edilmeye başlamış, geleneksel ürün olan hububattan sanayi (şeker pancarı) ve yem bitkilerine (yonca) ve meyveciliğe geçiş başlamıştır.

    İlçe Arazi Yapısı

Arazinin Cinsi

Miktarı (da)

%

Tarım Arazisi

312.940

 25,4

Orman Arazisi

287.240

 23,3

Çayır-Mera

  23.872

   1,9

Diğer

607.948

 49,4

Toplam

1.232,000 da

100

 

 Meyve Bahçeleri Üretim Deseni

 

Ürün

 

 

Alan (dekar)

 

Ağaç Sayısı (adet)

 

Üretim (ton)

Elma

6.700

396.000

26.800

Kiraz

3.000

105.000

4.500

Ceviz

2.700

40.000

675

Vişne

1.500

52.500

1.800

Badem

700

28.000

280

Erik

300

12.000

360

Şeftali

200

9.000

240

Kayısı

250

6250

500

Armut

100

5.500

150

Çilek

400

1.800.000

        1.600

Üzüm

4.000

400.000

        4000

       

Tarım Alanlarının Dağılımı     

Ürün Cinsi

Ekiliş Miktarı (da)

%

Hububat

208.290

 66,56

Baklagiller

15.100

4,84

Sanayi Bitkileri

20.800

6,65

Yem Bitkileri

38.000

  12,1

Meyvelik

19.850

6,35

Sebzelik

4.400

1,41

Nadas

6.300

2,02

Kavaklık

  200

0,07

T O P L A M

312.940 da

100

 

İlçemizde 312,940 dekar arazi tarıma elverişli olup, bu alanın 73,220 dekarlık kısmı sulanabilir, 239,720 dekarlık kısmı ise sulanamayan arazi durumundadır.

2019 yılında İlçemizde ÇKS’ye (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlı 2434 çiftçimiz mevcuttur. Yem Bitkileri Desteklemeleri için başvuru yapan çiftçi sayısı 403, Güzlük Sertifikalı Tohum Desteğine başvuru yapan çiftçi sayısı 346, Yazlık Sertifikalı Tohum Desteğine başvuru yapan çiftçi sayısı 11 kişi olup, başvurular devam etmektedir.

2019 yılında toplam sera alanı 50 dekardır.

            İlçemize bağlı 4 köyümüzde Gedikli Köyü 350 dekar, Kıyakdede Köyü 2.000 dekar, Yassıbel Köyü 1.500 dekar, Karayaka Köyü’nde 1800 dekar alanda olmak üzere toplam 5650 da toplu damlama sulama projeleri uygulanmaktadır.

2019 yılı altı aylık süre içerisinde 200 kişiye “tarım ve hayvancılık” konularında 17 adet toplantı ve eğitim çalışması yapılmıştır.

            Mera Çalışmaları:

Mera çalışmaları Çiçekpınar Kasabası, Göksöğüt ve Çeltek Köyünde tamamlanmıştır. Diğer köy ve beldelerimizde çalışmalar devam etmektedir.

Arak, Çeltek, Ördekçi, Belceğiz, Armutlu, Sarıkaya ve Göksöğüt Köyleri ile, Çiçekpınar beldesinde mera yönetim birlikleri kurulmuştur.

Mera projesi kapsamında Çeltek Köyü’ne iki kanatlı sulama sistemi getirilmiştir.

Mera çalışmaları kapsamında Armutlu Köyü’nde 723,626 dekar alan mera ıslah ve amenajman projesi kapsamına alınmış olup, bu alanın 336,906 dekarı suni, 386,719 dekarı doğal mera ıslahı programındadır. 

İLÇEMİZDE FAALİYET GÖSTEREN KOOPERATİFLERİMİZ

Tarım Kredi Kooperatifleri

4 Adet

Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

         17 Adet

Sulama Kooperatifi

7 Adet

Su Ürünleri Kooperatifi

2 Adet

Tarımsal Üretici Birliği (Süt Üreticileri Birliği)

1 Adet

Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği

1 Adet

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği

1 Adet

T O P L A M

33 Adet

 

2018 yılı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında 4 kişi toplam 312.534,00 TL. hibe desteği almaya hak kazanmış olup, proje çalışmaları devam etmektedir.

Su Ürünleri   :

İlçenin Beyşehir Gölü’ne sınırı bulunan Gedikli, Sarıkaya, Yeniköy, Belceğiz, Karayaka, Kıyakdede ve Yassıbel Köyleri olmak üzere toplam 7 köyde su ürünleri istihsali yapılmakta olup, kayıtlı 112 balıkçı teknesi ile 159’a yakın kişi balık avlamaktadır. Beyşehir Gölü’nde ekonomik olarak avlanabilen balık türleri pullu sazan balığı ve sudak balığıdır.

            Gıda ve Yem    :

TKDK desteği ile 1 adet atmosferik soğuk hava deposu yapılmıştır.

            İlçemizde 5.000 ve 2.500 ton kapasiteli olmak üzere 2 adet soğuk hava deposu mevcut olup, bu yıl 5000 ton elma muhafaza edilmektedir.

            İlçemizde gıda imal eden ve satış yapan iş yerlerinin denetimi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü denetim ekiplerince periyodik olarak yapılmaktadır. İlçemizde 283 gıda işletmesi mevcut olup, yıl içerisinde 179 adet gıda denetimi yapılmıştır.

            İlçemizde 34 adet yem bayisi bulunmaktadır. Yemler hakkında vatandaşların şikâyetleri değerlendirilmekte ve analiz sonuçları ilgili bayilere ulaştırılmaktadır.

HAYVANCILIK

İlçe ekonomisinde tarımın yanında hayvancılığında önemli bir yeri vardır. Son yıllarda mera hayvancılığı azalarak ahır hayvancılığında artış olmuş süt inekçiliği oldukça yaygınlaşmıştır. İlçemiz ilimizin en kapsamlı ve en çok entegre hayvan işletmesine sahip ilçesidir. Bunun yanında 2014 yılında ilçemizde TKDK yatırımları ile son sistem hayvan kesimhanesi kazandırılmıştır.

İlçemizde Hayvan Varlığı      :          

                        Büyük baş hayvan sayısı        : 32.084                  

                        Küçük baş hayvan sayısı        : 63.100

                        Kanatlı                                               : 13.416

                        Tek Tırnaklı                            :      170

                        Kedi ve köpek sayısı              :   2.400

                        İlçemizde 2019 yılı içinde toplam 7000 adet küçükbaş hayvan ve 8000 adet büyükbaş hayvana küpeleme çalışması yapılmıştır.

Özel sektör tarafından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirilerek icmal edilen suni tohumlama sayısı 8520’dir.

İlçemizde büyükbaş hayvanlar için 2.500 Brucella, 32.625 şap ve 10.000 LSD (büyükbaş çiçek) aşısı, küçükbaş hayvanlar için 1.000 koyun-keçi brucellozisi, 25.700 koyun keçi vebası aşısı ve kedi köpek için de 500 adet kuduz aşısı yapılmış olup, aşılama çalışmaları devam etmektedir.

2019 Yılı ilk altı aylık dönemde mezbahanede 1332 adet büyükbaş hayvanın kesimi yapılmıştır.

İlçemizde ortalama 1652 müstahsilden aracılık sistemi ile 34 adet süt toplama merkezi bulunmaktadır. Ortalama olarak ilçemizdeki günlük süt miktarı 130 ton civarındadır.           

            Isparta-Konya çevre yolu üzerinde günlük 30 ton kapasiteli süt işleme tesisi faaliyetini sürdürmektedir.

            İlçemize gelen yabancı arıcı sayısı 36, yerli arıcı sayısı ise 32 olup, mutad olarak kontrolleri yapılmaktadır.

            2019 yılı içinde kedi, köpek ve fare vb. 12 tane ısırık vakası yaşanmış olup, kuduz vakasına rastlanmamıştır.

SANAYİİ  

            İlçede Başer Maden Sanayi A.Ş. ve ADO Madencilik tarafından çıkarılan ve öğütülen barit madeni, yıllık 130.000 ton kapasite ile yurt dışına ihraç edilmektedir.  Yapılan ihracatın % 90’ı petrol arama sondajında, % 10’u boya ve balata sektöründe kullanılmaktadır.

            İlçemizde faaliyet gösteren diğer maden ocakları;

Çarıksaraylar Kasabası’nda barit, boksit (boksit madeni faal değil)

Muratbağı Köyü’nde, kalker-mıcır (faal değil)

Salur Köyü’nde mermer (faal)          

Armutlu Köyü’nde, mermer (faal değil)

Salur Köyü’nde, karker-mıcır (faal)

Ördekçi Köyü’nde, mermer (faal) 

Örenköy Köyü’nde, dolomit, mıcır madeni çıkarılmaktadır.

             İlçemizde, Şarkîkaraağaç ile özdeşleşmiş bulunan aile tipi helva imalatı yapılmaktadır.  Ayrıca gelişmiş bir sanayi kolu yoktur.

   TURİZM :

İlçemiz hudutları içerisinde bulunan ve 20.02.1993 tarihli ve 21.502 sayılı Resmi Gazete ile Milli Park olarak ilan edilen Kızıldağ Milli Parkı, İç Anadolu step iklimine en fazla giren saf sedir ormanları ile kaplıdır. Kızıldağ Milli Parkı yaz mevsiminde gerek ilçe halkı gerekse civar illerden gelen vatandaşlar tarafından büyük talep görmektedir.

Parkta bulunan çadırlık kamp alanı, 5 adet bungalov evler, fırın, kır gazinosu, çocuk oyun parkı, mesirelik alan ile yatılı ve günübirlik olarak hizmet verilmektedir. Trekking (doğa yürüyüşü) alanları ile Beyşehir Gölü’ne yukarıdan bakma imkânı sunan doğa harikası bir yerdir. Endemik bitki ve hayvan çeşitliliği ile doğa gözlemcilerinin de gözde mekânlarındandır. Mavi sedir ormanının yüksek kaliteli oksijeni sayesinde yerel ve ulusal anlamda sağlık turizmine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

            BANKALAR        :

            İlçemizde T.C Ziraat Bankası, T.C İş Bankası, Şekerbank ve Denizbank olmak üzere 4 adet banka bulunmaktadır. Mevcut bankalarca mevduat, kredi, repo, hazine bonosu, devlet tahvili, fon işlemleri vb. işlemler yürütülmektedir.

            VERGİ PERFORMANSI     :

İlçe genelinde gerçek usulde gelir vergisi mükellefi 436, basit usulde gelir vergisi mükellefi 448, kurumlar vergisi mükellefi 88, KDV Mükellef Sayısı 558, G.M.S.İ.Mükellef Sayısı 415, MTV Mükellef  Sayısı 9542, Potansiyel Mükellef Sayısı (Vergi Mükellefiyeti Olmayanlar için) 27750’dir. 01 Ocak-30 Haziran 2019 tarihleri arasında  tahakkuk eden vergi geliri 36.845.807,03 TL, tahsil edilen vergi 14.788.278,96 TL.olup, tahsilat oranı % 40,14’dür. 

            PERSONEL DURUMU    :

İlçemizde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetler 740 adet memur, 85 adet işçi, 4/B, 4/D çalışanı olmak üzere toplam 825 personel ile yürütülmektedir.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI DURUMU

İlçemiz Isparta- Konya karayolu üzerinde bulunmaktadır. Isparta İline 120 km, Konya İline 145 km mesafede olup her mevsim ulaşım mümkündür. 2 belde ve 26 köyün ilçe ile bağlantı yolları asfalt olup, ulaşımda ciddi sıkıntı yoktur.

Köylerimizin tamamında elektrik, telefon, içme suyu şebekesi mevcut olmakla birlikte, 17 köyde kanalizasyon şebekesi, diğerlerinde ise ferdi fosseptik çukurları bulunmaktadır. Kanalizasyon şebekesi olan köyler; Aşağıdinek, Yukarıdinek, Başdeğirmen, Beyköy, Çaltı, Fakılar, Muratbağı, Gedikli, Kıyakdede, Örenköy, Ördekçi, Yakaemir, Köprü, Yassıbel, Aslandığmuş, Göksöğüt ve Belceğiz Köyleridir.

Köylerimizin genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup, Beyşehir Gölü kenarındaki 7 köyümüzde de (Gedikli, Sarıkaya, Yeniköy, Belceğiz, Karayaka, Kıyakdede, Yassıbel) balıkçılık yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak kuru tarım yapılmakla birlikte Şarkîkaraağaç Sulama Projesinin tamamlanmasıyla da sulu tarıma geçiş başlamıştır.           

İlçe elektriği Konya İli Akşehir İlçesinden 154.5 kw’ lık gerilimle Göksöğüt indirici merkez trafosuna gelmekte, buradan 35.5 kw’ lık gerilimle ilçe merkezi, belde ve köyleri beslemektedir.

İlçe Merkezi, belde ve köylerde toplam 12 telefon santrali olup, belde ve köylerin santralleri Şarkîkaraağaç santraline fiber optik kablo sistemi ile bağlıdır. Merkez, belde ve köylerimizin tamamı şebekeli telefon hattına sahip olup, acente telefonu yoktur.

İlçe merkezinde imar planına göre tamamlanmış içme suyu ve kanalizasyon şebekesi mevcut olmakla birlikte, kanalizasyon şebekesi yenilenmesi ve içme suyu borularının değiştirilmesi çalışmaları tamamlanmıştır. Ayrıca Çarıksaraylar ve Çiçekpınar Beldelerinde içme suyu ve kanalizasyon şebekesi tamamlanmış durumdadır.

2- MAHALLİ  İDARELERİN DURUMU

            İlçede Merkez Belediyesi dahil olmak üzere 3 Belediye ve 26 Köy bulunmaktadır. Daha önce belde olan Göksöğüt Köyü nüfusunun 2000’in altında olması nedeniyle 6360 sayılı Kanunun geçici 2. Maddesi uyarınca 30 Mart 2014 tarihinde Belediye tüzelkişiliği sona ermiş ve köye dönüşmüştür.

1-ŞARKÎKARAAĞAÇ BELEDİYESİ

İlçe Belediyesinde mevcut kadrolu memur sayısı 15, sözleşmeli personel sayısı 11, sürekli işçi 23, belediye şirketinde işçi sayısı 53 olup, toplam 102 personel ve işçi ile hizmetler yürütülmektedir. Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 54 adet araç mevcuttur.

2019 yılı bütçesi                     : 12.790.522,00 TL.

2018 yılı bütçesi                     :   9.780.324,74 TL.

2018 yılı gelir kesin hesabı     :   10.377.418,48 TL.

2018 yılı gider kesin hesabı    :     9.308.540,04 TL.

2-ÇARIKSARAYLAR BELEDİYESİ

1954 yılında Belediye olan beldede, 5 mahalle mevcuttur. İlçeye uzaklık 7 km dir. Belediyenin kadrolu memur sayısı 12, sürekli işçi sayısı 8 olup, toplam 20 personel ve işçi ile hizmetler yürütülmektedir. Beldenin imar planı tamamlanmıştır. Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 16 adet araç mevcuttur.

2019 yılı bütçesi                     : 5.019.920,00 TL.

2018 yılı bütçesi                     : 4.047.389,82 TL.

2018 yılı gelir kesin hesabı     : 3.352.772,14 TL.

2018 yılı gider kesin hesabı    : 4.036.559,45 TL.

3-ÇİÇEKPINAR  BELEDİYESİ

1971 yılında belediye olan belde de 3 mahalle bulunmaktadır. İlçeye uzaklığı 4 km.dir.

Belediyede 4 adet kadrolu memur, 9 adet daimi işçi olup, toplam 13 personel ve işçi ile hizmetler yürütülmektedir. Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 14 adet araç mevcuttur.

2019 yılı bütçesi                     : 3.818.053,13 TL.

2018 yılı bütçesi                     : 3.320.046,18 TL.

2018 yılı gelir kesin hesabı     : 2.395.314,75 TL.

2018 yılı gider kesin hesabı    : 2.510.839,58 TL.

KÖYLER

İlçemizde 26 köy bulunmaktadır. Köylerin tamamının ilçeye olan ulaşımları asfalt yolla yapılmaktadır. Köylerimizin tamamında elektrik, şebekeli telefon, içme suyu şebekesi mevcut olup, içme suları yeterlidir.

17 köyde kanalizasyon şebekesi, diğerlerinde ise ferdi fosseptik çukurları bulunmaktadır. Kanalizasyon şebekesi olan köyler; Aşağıdinek, Yukarıdinek, Başdeğirmen, Beyköy, Çaltı, Fakılar, Muratbağı, Gedikli, Kıyakdede, Örenköy, Ördekçi, Yakaemir, Köprü, Yassıbel, Aslandoğmuş, Göksöğüt ve Belceğiz Köyleridir.

Köylerimize bağlı mahalle ve mezra şeklinde yerleşim yerleri olmayıp sadece Gedikli Köyümüze bağlı Kumluca Mahallesi (Mada Adası) vardır.

Köylerimizin genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup, Beyşehir Gölü kenarındaki 7 köyümüzde (Gedikli, Sarıkaya, Yeniköy, Belceğiz, Karayaka, Kıyakdede, Yassıbel) balıkçılık yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak kuru tarım yapılmakla birlikte Şarkîkaraağaç Sulama Projesinin tamamlanmasıyla da sulu tarıma geçiş başlamıştır.

            İlçemiz köy yollarının uzunluğu 193 km. olup, tamamı asfalt kaplamadır.

3- ASAYİŞ VE GÜVENLİK DURUMU     

GENEL DURUM

İlçemizde geçmişte ve günümüzde yıkıcı ve bölücü nitelikte herhangi bir olay gerçekleşmemiştir. Halk genel olarak yasalara saygılıdır. Genel asayişe müessir olaylar olmamakla birlikte münferit olaylar görülmektedir.

İlçede emniyet ve asayiş birimi olarak İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü teşkilatlanmış bulunmaktadır.     

İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI

İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında 26 köy ve 2 belde bulunmaktadır.

1 Subay, 5 Astsubay, 3 Uzman Jandarma, 17 Jandarma Uzman Çavuş mevcuttur. 1 Trafik Otosu (Renault Fluence), 1 Ford Connect, 1 adet Mitsubishi ve 3 adet Ford Custom olmak üzere toplam 6 araç mevcuttur. Komutanlık bünyesinde 4 adet Jandarma Asayiş Timi ve 1 adet Jandarma Trafik Tim Komutanlığı bulunmaktadır.

Hizmet binası olmakla birlikte, personelin kullanımında olan lojman yoktur.

2019 yılında İlçe Jandarma Komutanlığı bölgesinde münferit olay sayısı (altı aylık süre içerisinde) 265’dir.

İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Emniyet Müdürlüğü 1967 yılında Emniyet Komiserliği olarak faaliyet göstermekte iken 1988 tarihinde İlçe Emniyet Amirliği’ ne, 1999 yılında ise İlçe Emniyet Müdürlüğü’ ne dönüştürülmüştür. Kendi hizmet binası ile 6 daireli lojman mevcuttur. Alcıklar Mahallesi 50. yıl park içerisinde 1293 M2 Emniyet Müdürlüğü binası için ayrılmış arsa atıl durumda olup, söz konusu arsaya yeni bir hizmet binası ve lojman yapımının programa alınması için çalışmalar yapılmaktadır.

1 Emniyet Müdürü, 1 Komiser Yardımcısı, 30 Polis Memuru, 10 Çarşı ve Mahalle Bekçisi, 2 GİH Memuru ve 4 daimi işçi olmak üzere 48 personel ile yürütülmektedir.

Sorumluluk sahasında bulunan 8 mahallede 5 hizmet otosu ve 1 motosiklet ile hizmet verilmektedir.

İlçede emniyet ve asayiş hizmetlerinin daha verimli gerçekleşmesi için MOBESE (KGYS) sistemi kurulmuş olup, aktif olarak kullanılmaktadır.

İlçemiz çevre yolu üzerinde ilçenin giriş ve çıkışlarında PTS (plaka tanıma sistemi) kullanılmaktadır

2019 yılında İlçe Emniyet Müdürlüğü bölgesinde münferit olay sayısı (altı aylık süre içerisinde) 248’dir.

4- YÜRÜTÜLMEKTE OLAN BELLİ BAŞLI ÇALIŞMALAR, YATIRIM    

     FAALİYETLERİ

1- İlçemiz kültür varlığı olarak tescillenmiş ve 22 yıldır kullanılmayan İlçemiz Orta Mahallede bulunan mülkiyeti Hazineye ait 30 ada 5 parsel numaralı 1040 M2 yüzölçümlü eski Hükümet Konağı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 10.08.2018 tarihli ve 80065393-000(020)-E.5606 sayılı onayı ile, korunması gerekli kültür varlığı olması nedeniyle yapılacak her türlü plan-proje ve tadilat öncesinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan izin alınması kaydıyla Hükümet Konağı Ana Hizmet Binası olarak kullanılmak üzere İçişleri Bakanlığı adına tahsisi yapılmıştır.

            Eski Hükümet Konağı Ana Hizmet Binası olarak kullanılacağından, revizyon ve restorasyon projesinin hazırlanması için gerekli çalışmalar devam etmektedir.

 1. Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce;

2016 yılında İl Özel İdaresinden aktarılan ödenekle, Beyköy Köyü içme suyu isale hattı, Beyköy Köyü kanalizasyon yapım işi, Çaltı Köyü içme suyu yapım işi, Yassıbel Köyü içme suyu yapım işi, Arak Köyü içme suyu, Fakılar Köyü içme suyu ve Kıyakdede Köyü içme suyu yapım işleri tamamlanmıştır.

            Köprü Köyü içme suyu depo tadilatı ve kaptaj yenileme inşaatı, Karayaka Köyü içme suyu isale hattı inşaatı, Beyköy Köyü içme suyu depo tadilatı, Başdeğirmen Köyü içme suyu sondaj kuyusu açılması, Muratbağı Köyü içme suyu sondaj kuyusu açılması, Göksöğüt Köyü depo tadilatı (2 adet), Çaltı Köyü içme suyu sondaj kuyusu açılması işleri tamamlanmıştır.

            İl Özel İdaresinden gönderilen ödenekle; Yunus Emre Ortaokulu basketbol ve voleybol sahası yapımı, Esin Yeşim Tuncer Anaokulu, Çarıksaraylar Suvar İlkokulu, Kızıldağ Anadolu Lisesi, Çiçekpınar Şehit Hüseyin Şeker Ortaokulu ve Şehit Selçuk Doğan İlkokulunun bakım ve onarımları yapılmıştır.

            Ayrıca Belceğiz Köyü içme suyu şebeke ve depo yapımı, Göksöğüt Köyü içme suyu pompa ve güneş enerji sistemi kurulması işi, Belceğiz Köyü kanalizasyon inşaatı işleri, Sarıkaya Köyü içme suyu terfi binası ve ENH dalgıç pompası inşaatı yapım işleri tamamlanmıştır.

            2017 yılında KÖYDES projesi kapsamında;

Köprü, Arak, Yenicekale ve Çavundur Köylerinin içme suyu şebeke hattı yapım işleri yapılmıştır.

12.06.2017 tarihinde Belceğiz Köyü 1 km., Sarıkaya Köyü 1 km., Aslandoğmuş Köyü 6 km. ve Başdeğirmen Köyü 6 km. olmak üzere toplam 14 km. asfalt kaplama yapımı için 2824 ton mıcır malzemesi alınmış ve İl Özel İdaresi tarafından adı geçen köy yolları asfaltlanmıştır.

2018 yılında;

- Çarıksaraylar Bekir Aksöz Okulu kalorifer kazanı bakım ve onarımı,

- Şeker İlkokulu bakım ve onarımı,

- Gedikli Köyü Mada Adası içme suyu depo tadilatı,

- Yakaemir Köyü içme suyu pompasına güneş enerjili sistem kurulması,

- Köprü Köyü’ne 445,26 M2 kilitli parke taşı döşenmesi işleri tamamlanmıştır.

İlçemiz köy yollarına bitümlü sıcak karışım (BSK) kaplama yapımı için 43.680 ton plent altı asfalt betonu malzeme alımı ve nakliyesi, 1747 ton bitem 50/70 malzemenin İzmir Aliağa Rafinerisinden Isparta İl sınırları içerisindeki asfalt şantiyesine nakli 50.000 ton plent-mik temel malzemesi alınmış olup, yol yapımında kullanılmıştır.

            2018 yılı KÖYDES yatırım programı kapsamında;

            -Salur, Sarıkaya ve Kıyakdede Köyleri içme suyu pompalama güneş enerjili sistem kurulması işleri yapılmıştır.

            -Armutlu, Aşağıdinek, Belceğiz, Fakılar, Sarıkaya, Yassıbel, Yukarıdinek köyleri içme suyu depo tadilatı işleri yapılmıştır.

            -Yenicekale, Ördekçi, Arak, Karayaka Köyleri sondaj kuyusu açma işleri tamamlanmıştır.

            - 26 köye kilitli parke taşı döşeme ihalesi yapılmış olup, yer teslimi yapılacaktır.

 1. yılı KÖYDES yatırım programı kapsamında;

-İlçemiz Karayaka Köyü içme suyu isale hattı, terfi binası, tahliye, pompa ENH ve güneş enerjili sistem kurulması ihalesi yapılmış olup, iş devam etmektedir.

-Yenicekale Köyü içme suyu isale hattı, terfi binası, pompa ve alçak gerilim ENH ve güneş enerjili sistem kurulması ihalesi yapılmış olup, iş devam etmektedir.

            -Muratbağı Köyü içme suyu sondaj kuyusu açılması ihalesi yapılmış olup, iş yeri teslimi yapılacaktır.

            -Kıyakdede Köyü içme suyu deposu ve biriktirme maslağı tadilatı ihalesi yapılmış olup, işyeri teslimi yapılacaktır.

            -Armutlu Köyü içme suyu şebeke hattı yapımı ihalesi yapılmış olup, yer teslimi yapılacaktır.

SICAK ASFALT YAPILAN GRUP KÖY YOLLARI

            -2017 yılında İl Özel İdaresi tarafından sıcak asfalt kaplama işi yapılan köy yolları: Fakılar-Çeltek-Yeniköy-Karayaka-Yassıbel Köyleri olup, toplam 23 km.dir.

            -2018 yılında Şarkikaraağaç İlçe çıkışı Yenicekale köy grup yolu sıcak asfalt kaplama işi 22 km.dir.

            -2018 yılı Arak-Köprü-Aşağıdinek-Yukarıdinek Köy grup yolu sıcak asfalt kaplama işi 15 km.dir.

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca;

İlçemiz merkez, köy ve beldelerinde yaşayan sosyal ve ekonomik yönden yoksulluk içinde yaşamını sürdüren; bakıma muhtaç ve 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan yaşlı/engelli vatandaşlarımıza evlerinde temizlik hizmeti yapılarak daha sıhhi ortamlar sağlamak amacıyla hazırlanan "Muhtaç Yaşlılara Evde Bakım Projesi " Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce uygun görülmüş ve proje uygulamaya başlamıştır. Proje kapsamında 3 personel çalıştırılmaktadır.

Günlük ihtiyaçlarını yerine getirmekte zorlanan ve sağlık sorunları ile birlikte sosyal ve ekonomik yönden yoksunluk içinde bulunan ancak huzurevi hizmetini kabul etmeyen korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç olan yaşlı/engelli vatandaşımızın temel ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılanması amacıyla günde bir öğün sıcak yemek dağıtımı yaparak hem ihtiyaçlarını karşılamak hem de sevildiklerini, saygı duyulduklarını, toplumun en kıymetli ve değerli kişileri olduklarını hissettirerek gönül sofralarını doyurmak amacıyla Vakıf imkânları ile hazırlanan "Çınarlarımızın Sofralarını Şenlendiriyoruz" projesi devam etmektedir.

3294 sayılı kanun kapsamında olan öksüz-yetim aile çocuklarının yaşama alanlarının, ders çalışma ortamlarının iyileştirilmesi amacıyla Vakıf kaynaklı "Küçük Dokunuşlar Büyük Mutluluklar" adı altında proje yapılmıştır.

İlçemizde herhangi bir nedenden dolayı annesini, babasını ve her ikisini birden kaybeden, yakınlarıyla birlikte yaşayan yetim ve öksüz çocuklarımız, parçalanmış aile ve ihtiyaç sahibi aile çocuklarının hayata daha güvenli bakabilmeleri, ihtiyaçlarının karşılanması ve sosyal yaşamlarını sürdürmede özgüvenlerini korumalarını sağlayarak, devletimiz ve milletimizin şefkat ellerinin yetim-öksüz ve ihtiyaç sahibi çocuklarımızın üzerinde olduğunun bilinmesi ve hissettirilmesini sağlamak amacıyla “İyi ki Doğdun Yalnız Değilsin” projesi yapılmış olup, proje devam etmektedir. Ayrıca proje kapsamında çocuklara Konya İli Gezisi düzenlenmiştir.

Gaziler Haftası kapsamında “Gazilerimizle Çanakkale’de Tarihe Yolculuk” projesi kapsamında gazilerimiz ve aileleri ile birlikte Çanakkale İline gezi düzenlenmiştir.

 1. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce;

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansına sunulan Yayla Seracılığının Geliştirilmesi ve Bölgeye Uyumunun Belirlenmesi Projesi onaylanmış olup, ilçemize 3 adet 500’er m2’lik sera kurulumu yapılmış ve çiftçilere teslim edilmiştir. 2016 yılında 23 dekar alanda sera kurulumu gerçekleştirilmiş olup, 2017 yılında toplam sera alanı 45 dekara ulaşmıştır.

Mera projesi kapsamında Çeltek Köyü’ne iki kanatlı sulama sistemi getirilmiştir.

2016 yılı Mart ayı itibariyle Belceğiz, Beyköy, Fakılar, Yakaemir, Armutlu, Salur Köylerindeki meralara toplamda 1300 dekar alanda yem bitkisi (yonca, İngiliz çimi ve yumak) ekimi yapılmıştır.

 1. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce;

Şarkîkaraağaç İmam Hatip Lisesi ve 100 yataklı pansiyon inşaatı devam etmektedir.

Yapımı tamamlanan Şarkîkaraağaç Kız Meslek Lisesi binasının 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Fen Lisesi olarak kullanılması için tahsisi yapılacaktır.

Şarkîkaraağaç Kız Meslek Lisesi için 300 yataklı yurt yapımı inşaatı devam etmektedir.

            6- Karayolları Şube Şefliğince:

            Konya-Isparta bölünmüş yol çalışmalarından Madenli-Şarkîkaraağaç arası ile Şarkîkaraağaç-Beyşehir arasındaki bölünmüş yol çalışmaları devam etmektedir.

5- SORUNLAR VE TALEPLER

1- İlçemize gelen turistlerin Beyşehir Gölü’nden yararlanabilmeleri için Kızıldağ-Karayaka Köyü arası 7 km’lik yolun turizm ve gezi amaçlı olarak açılması ve Karayaka Köyü’ne daha önceden planlanan plaj projesinin hayata geçirilmesi gerekmektedir

2- İlçe merkezinde 1 adet müstakil anaokulu bulunmaktadır. Anaokulumuz konumu ve kapasitesi itibariyle ilçe ihtiyacına cevap vermektedir. 1 adet müstakil anaokulunun ilçemize kazandırılması, okul öncesi eğitim için önem arz etmektedir.

Ayrıca ilçe merkezinde son yıllardaki yapılaşma sebebi ile Devlet Hastanesi bölgesinde bir ilkokula ihtiyaç duyulmaktadır.

3- İlçe Emniyet Müdürlüğü binamız mevcut haliyle ve konumu itibariyle ihtiyaca cevap verememekte olduğundan, yeni bir İlçe Emniyet Müdürlüğü binası yapılması gerekmektedir.

          4- Şarkîkaraağaç Sulama Birliğinin mevcut borçları sebebiyle işletme ve bakım faaliyetlerini yürütemeyeceğinden Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 14.04.2015 tarih ve 236209 sayılı onayı ile tüzel kişiliğinin sona erdirilmesine karar verilmiş ve tasfiyesi yapılmıştır. Bu nedenle Şarkîkaraağaç ovasının sulanabilmesi için DSİ tarafından Kapalı Devre Sulama sisteminin ivedi olarak kurulması gerekmektedir.